خروجی الکتریکی متناسب با سطح، از طریق ترانسمیتر یا لول ترانسمیتر به دست می‌آید. این دستگاه، با ارائه خروجی دقیق و منظم پس از هر بار تغییر سطح، امکان انجام فرایند دقیق اندازه‌گیری سطح را فراهم می‌سازد. همچنین انواع ترانسمیترهای پیشرفته سطح برای کاربردهای گوناگون صنعتی، کشاورزی و مصرفی سیال و مایعات یا جامدات کاربرد دارد.

از طرفی انواع لول ترانسمیتر دیسپلیسری با ویژگی ها و مزایای گوناگون برای اندازه گیری بدون محدودیت و دقیق سیال و سطوح استفاده می شوند. در ادامه نیز با توجه به نیاز و ضرورت کاربرد این دستگاه ها، معرفی و آشنایی کامل با انواع ترانسمیتر سطح انجام خواهد شد.

در نظر داشته باشید که لازمه آشنایی با انواع ترانسمیتر سطح و خرید آن، داشتن اطلاعات لازم درباره خرید کنتور هوشمند آب است.

ترانسمیتر سطح چیست؟

ترانسمیتر سطح ابزاری دقیق و مجهز است که یک خروجی الکتریکی متناسب با اندازه گیری سطح ثابت را انجام می دهد و برای سنجش و اندازه گیری سطح مواد فله جامد و مایع کاربرد دارد. این تکنولوژی خاص می تواند به صورت نقطه‌ای یا سطحی مستمر را اندازه گیری و اطلاعات آن را ذخیره کند.

این دستگاه خروجی الکتریکی متناسب با هر سطح را به ویژه برای مخازن گوناگون فراهم کرده و در صنایع مختلف مانند پتروشیمی، نفت و گاز، آب و فاضلاب، برق، دارویی و غذایی و صنایع شیمیایی در انواع حوزه‌ های مختلف دیگر نیز کاربرد دارد.

انواع ترانسمیتر سطح چیست؟

در واقع ترانسمیترهای سطح دارای چند گروه اصلی و فرعی بوده و برای هر کدام از انواع ترانسمیتر سطح زیر مجموعه و مدل های مختلفی وجود دارد. مشخصات فنی و خصوصیات و کارایی انواع لول ترانسمیتر دیسپلیسری یا هر نوع دیگر ترانسمیتر نیز متفاوت بوده که در ادامه آشنایی و معرفی کامل آن ها انجام می شود. زیرا داشتن اطلاعات دقیق و به روز از آن ها باعث استفاده بهتر و انتخاب دستگاه متناسب با فعالیت صنایع خواهد شد و این موارد عبارتند از:

ترانسمیتر سطح راداری

این ترانسمیتر کارایی و عملکردی مشابه و عین رادارها دارد و از انتشار امواج رادیویی با فرکانس بالا که توسط آنتن خاصی ایجاد شده، فعالیت اندازه گیری و ثبت و ذخیره اطلاعات را انجام می دهد. این دستگاه در قسمت بالایی مخازن یا مکان سیال نصب شده و با ارسال سیگنال به درون محفظه مخزن و دریافت بازتاب آن فرایند اندازه گیری و آلارم فعالیت را نمایش می دهد. این دستگاه غیر تماسی، دارای دقت بالا ۰.۰۲ اینچ، دقت مستقل از چگالی و هدایت و بدون کالیبراسیون پیچیده است و در صنایع مواد شیمیایی کاربردی است.

ترانسمیتر سطح آلتراسونیک

این ترانسمیتر نیز به صورت غیر تماسی، مشابه نوع راداری و نیاز به نصب در بالا یا نزدیکی سطح دارد و با ارسال پالس اولتراسونیک شروع به اندازه گیری سطوح می کند. بعد از برخورد پالس به سطوح مایعات و دریافت بازتاب، سنسورها بر حسب زمان ارسال و دریافت پالس و سیگنال محاسبه نهایی را انجام می دهد. این ترانسمیتر دارای هزینه کم، دقت بالا و بدنه مقاوم با مکانیزم پیشرفته و کاربردی در هر صنعت است. بنابراین انتخاب و اولویت بسیاری از موسسات و صنایع و معادن، خرید و نصب و برخورداری از مزایای ترانسمیترهای آلتراسونیک است.

ترنسمیتر سطح MARUS

ترانسمیتر سطح مایکروویو

از دیگر انواع ترانسمیتر سطح، نوع مایکروویو بوده که با ارسال پالس الکترومغناطیسی یا امواج مایکروویو از طریق میله یا کابل های حسگر فعالیت اندازه گیری را انجام می دهد. این دستگاه برای مایعات و کاربردهای صنعتی در همه زمینه‌ های فناوری فرایندی استفاده می شود و مکانیزم کلی و اصلی آن مشابه دیگر ترانسمیترهای سطح است.

یعنی هنگامی که سیگنال دستگاه به سطح برخورد کرد و بازتاب را از میله حسگر دریافت نمود، قسمت داخلی و وسایل الکترونیکی درون محفظه ترانسمیتر فرایند اندازه گیری را انجام می دهند و پس از آن مقدار سطح در نمایشگر دستگاه نشان داده می شود و مبنای تصمیم گیری افراد یا دیگر تجهیزات وابسته قرار می گیرد.

ترانسمیتر الکترومغناطیسی

سطح سنج الکترومغناطیسی و مایکروویو نیز از انواع لول ترانسمیتر دیسپلیسری بوده که برای اندازه گیری سطوح مخازن و منابع هر سیال جهت جلوگیری از سرریز شدن آن ها، کاربرد و اهمیت زیادی دارد. این دستگاه از اجزاء مغناطیسی کوچک و معلق شناور استفاده کرده و برای ثبت و محدودیت حرکات جانبی مواد شناور در درون ستون کمکی باریکی قرار می گیرند.

ترانسمیتر الکترومغناطیسی میزان حرکت ذرات شناور را اندازه گیری می کند و برای اندازه گیری مداوم و متداول سیال بهترین گزینه در صنایع متنوع و دارای متریال های گران قیمت و استراتژیک است.

ترانسمیتر سطح خازنی

در نوع خازنی ترانسمیترها، تغییرات خازن الکترواستاتیکی را بر حسب تغییرات سطح مایع درون مخزن با دقت بالا تشخیص می دهد. در این دستگاه با استفاده از سوئیچ و حسگر خازنی، میدان الکتریکی تشکیل می شود و اهداف مواد جامد یا مایع را بدون تماس فیزیکی شناسایی و دنبال می کند. به عبارت دیگر این دستگاه دارای یک عنصر مدار الکتریکی بوده که به صورت موقت انرژی را برای استفاده یک مدار ذخیره خواهد کرد‌. بنابراین ترانسمیتر خازنی دارای پاسخ با سرعت بالا، هزینه مقرون به صرفه، امکان کار در فشار و حرارت بالا و کاربردی برای اندازه گیری و سنجش هر سطح سیال و یا جامد است.

ترانسمیتر هیدرواستاتیک

این ترانسمیتر به لول سنج سطح فشار معروف بوده که با اندازه گیری فشار در حال آرامش و سکون محتوای مایعات و موجودی مخازن را تعیین می کند. سنسورهای هیدرواستاتیک از یک سلول اندازه گیری فشار و دیاگرام فولاد تشکیل شده که فشار هیدرواستاتیک را اندازه گیری خواهد کرد و محاسبات آن بر اساس ارتفاع مایع اندازه گیری می شود. در این دستگاه هر چه فشار و نیروی مایع بیشتر شود به معنی افزایش و بیشتر شدن میزان مایع است. این ترانسمیتر از دستگاه های رایج تشخیص سطح بوده که بر اساس آن با افزایش وزن مایع، فشار در هر اینچ مکعب اعمال شده بر دستگاه نیز افزایش خواهد یافت.

انواع ترانسمیتر سطح

نتیجه گیری

به طور کلی در زیر مجموعه انواع لول ترانسمیتر دیسپلیسری شش مدل شامل ترانسمیتر راداری، مایکروویو، مغناطیسی، خازنی، هیدرواستاتیک و آلتراسونیک وجود دارد که هر کدام مزایا و کاربردهای خاصی دارند. آشنایی با این دستگاه ها برای همه صنایع فعال در زمینه مخازن سیال و جامد کاربردی و مفید است و به پیشگیری از خسارات احتمالی آن ها کمک زیادی می کند.

هر کدام از این مدل های ترانسمیتر برای مکان و یا محیط یا سیالات خاصی مناسب هستند و پیش از انتخاب و خرید آن ها از برند و بهترین شرکت عرضه کننده آن ها، ابتدا باید از کارایی و عملکرد مفید آن با نوع فعالیت اطمینان کسب کرد. بنابراین در این مقاله آشنایی کامل با انواع ترانسمیتر سطح و بررسی کاربردها و مشخصات مهم آن ها انجام شد. در فروشگاه پارس پویا شما می توانید محصولاتی چون ترنسمیتر سطح MARUS و کنتور آب کشاورزی پویاک را سفارش دهید.

سوالات متداول در باره انواع ترانسمیتر سطح

انواع ترانسمیتر دیسپلیسری کدام است؟

نوع خازنی، راداری، هیدرواستاتیک، مغناطیسی و دیگر موارد معرفی شده در بخش های قبلی در زیرمجموعه این ترانسمیترهای دقیق و مفید برای صنایع بزرگ قرار دارند.

ترانسمیتر سطح هیدرواستاتیک برای چه نوع اندازه گیری مناسب است؟

ترانسمیتر سطح هیدرواستاتیک برای اندازه‌گیری دقیق و پایدار سطح مایعات در مخازن باز و بسته و در شرایط محیطی سخت مناسب است.

انواع روش ثبت و محاسبه ترانسمیترها کدام است؟

هر کدام از ترانسمیترها یا به صورت نقطه‌ای و یا مداوم فرایند محاسبه و اندازه گیری سیالات و مواد مختلف را انجام می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *