به دلیل استفاده و کاربرد زیاد درباره کنتور آلتراسونیک همواره سوالاتی مطرح می شود و بسیاری از صنایع و مراکز تولیدی اغلب با این سوال اصلی و مهم که کنتور آلتراسونیک چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارند، مواجه هستند. در واقع این کنتور برای اندازه گیری و شمارش میزان مصرف آب، برق و گاز به طور دقیق و با کمترین‌ میزان خطا کاربرد دارد. با این وجود کنتورهای آبی آلتراسونیک به دلیل تکنولوژی برتر و انواع کارایی بیشتر، محبوبیت و استفاده گسترده‌ای دارد.

از کنتور آلتراسونیک در صنایع یا در انشعابات خانگی و ساختمان های گوناگون نیز استفاده زیادی می شود. در ادامه نیز به طور دقیق و مفصل به این مفهوم که کنتور آلتراسونیک چیست و چه کاربردی دارد بیشتر پرداخته می شود‌.

کنتور آلتراسونیک چیست؟

سنسورها و مکانیزم های اولتراسونیک در صنایعی بیشتر نیاز است که به دقت ردیابی و تضمینی شده یا اندازه گیری مداوم به همراه برخورداری از ثبت و نظارت بر فرایندها به طور هوشمند است. در واقع فلوتر آلتراسونیک از دقیق‌ترین کنتورهای هوشمند پیشرفته بوده که در مصارف خانگی و صنعتی کاربردهای گوناگونی دارد. این دستگاه انواع و مدل های مختلفی دارد و با امواج و نحوه کار منحصر به فرد خود باعث ایجاد الگوهای مصرفی بهینه در زمین آب و سیالات یا انرژی های مختلف دیگر می شود‌.

به عبارت دیگر درباره کنتور آلتراسونیک می توان گفت که این تجهیزات از امواج فراصوت و ارتعاشی برای اندازه گیری جریان آب و در برخی مدل ها برای شمارش و ثبت دیتاها و اطلاعات مصرف و جریان ورودی انرژی استفاده می شود. در کنتورهای اولتراسونیک آب، با عبور جریان آب از داخل لوله امواج فراصوت تحت تاثیر قرار گرفته و حسگرهای کنتور میزان آب را تعیین و ارزیابی می کنند.

درباره کنتور آلتراسونیک، کنتور آلتراسونیک چیست

امواج آلتراسونیک و کاربرد آن در کنتور

هر کنتور آلتراسونیک دارای امواج فراصوتی بوده که این امواج صوتی مانند ارتعاش از طریق یک محیط هوا، آب و فلز منتشر می شوند. امواج این دستگاه مکانیکی و غیر قابل مفهوم برای انسان بوده که یعنی هنگام برخورد با موانع قسمت کمی از آن نفوذ پیدا می کند و حجم عظیمی از آن هم بازتاب داده می شود. امواج آلتراسونیک بیش از ۳۰ کیلو هرتز و نامفهوم برای انسان بوده و امکان شنیدن آن با گوش وجود ندارد. امواج آلتراسونیک به دو دسته سنسورهای inline با دقت بالاتر و سنسورهای clamp-on تقسیم می شوند که نوع اول در داخل لوله و در تماس مستقیم با سیال قرار گرفته و نوع دوم سنسورها روی لوله بسته شده و بدون تماس با سیال داخل لوله هستند. برای اندازه گیری کمیت های زیادی از امواج آلتراسونیک استفاده می شود که برخی از آن ها عبارتند از:

● سنجش عمیق مخازن

● در صنایع تولیدی و جهت شناسایی محیطی

● تخلیه الکتریکی و تولید بخار سرد

● در تراشکاری و فرزکاری

● ریخته گری و شستشوی ظروف آزمایشگاهی

● در پزشکی و تعیین فشار خون

● جوشکاری مواد غیر هم جنس و همگنی مواد مذاب

نحوه کارکرد کنتور اولتراسونیک

درباره کنتور آلتراسونیک و نحوه کارکرد آن می توان چنین بیان کرد که این دستگاه غیر تماسی برای اندازه گیری سرعت سیالات طراحی و تولید شده که به قسمت بیرونی لوله متصل می شود و اندازه گیری مایعات خورنده را بدون آسیب به سنسور اولتراسونیک امکان پذیر می کند. روش اندازه گیری در این کنتورها بر حسب تغییرات زمان گذر سیگنال فراصوت بین دو ترانس‌دیسر است که دو سنسور در دو طرف محل عبور سیال قرار می گیرد.

با تغییر جریان سیال اختلاف میان زمان گذر پایین و بالا متناسب با مقدار و جهت تغییر کرده و این اختلاف مبنای محاسبه سرعت سیال و جریان عبوری است. کنتورهای پیشرفته و مدرن آلتراسونیک، کاربردی مطابق استانداردهای ممتاز داشته و کمترین خطا در هنگام آنالیز و محاسبه جریان ورودی را دارند.

کنتور آب التراسونیک پویاک

دلیل استفاده از کنتور اولتراسونیک خانگی

تا این جا با این مفهوم که کنتور آلتراسونیک چیست؟ پرداخته شد و اطلاعات نحوه کار آن مطرح گردید. در واقع کنتورهای اولتراسونیک خانگی دارای مزایا و کاربردهای خاصی در ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی مانند بخش های کشاورزی و صنعتی است. دلایل استفاده از این کنتورها نیز متنوع بوده که عبارتند از:

اندازه گیری دقیق کنتور

کنتور آلتراسونیک دارای حسگرها و مکانیزم هوشمند در اندازه گیری سیال بوده و توانایی محاسبه و اندازه گیری دقیق و عالی مقادیر مصرفی آب و هر ماده مایع دیگر را دارد. وجود این دقت بالا موجب کنترل، صرفه جویی و اصلاح مصارف آب در هر سیال دیگر می شود.

اتصال به شبکه های IoT و بی سیم

برخورداری از قابلیت اتصال به شبکه های بی سیم و استفاده از فناوری IoT از دلایل استفاده از کنتور اولتراسونیک است. بنابراین امکان ارسال داده های مصرفی به طور اتوماتیک و بی سیم به مراکز پردازشگر وجود دارد و مدیران و کاربران این سیستم ها به راحتی و سریع به اطلاعات به روز رسانی شده مصرف دسترسی و آن ها را در اختیار دارند.

امکان مدیریت مصرف آب با کنتور آلتراسونیک

قابلیت مشاهده دقیق مصرف آب در کنتورهای هوشمند اندازه گیری اولتراسونیک وجود دارد. این کنتورها توانایی نمایش دادن اطلاعات مصرفی را بر حسب زمان به کاربران و مدیران سیستم دارند و از این طریق امکان بهینه کردن الگوهای مصرفی و صرفه جویی هر بخش وجود دارد.

کاهش هدر رفتن و اتلاف منابع

منابع آب، گاز و برق اهمیت زیادی برای بشر دارند و نصب و استفاده از کنتورهای آلتراسونیک میزان هدر رفت سیستم های توزیعی را کاهش می دهد. با شناخت دقیق نقاط ضعف سیستم های انتقالی و کاهش ضایعات، صرفه جویی در مصرف آب و دیگر سیالات و انروژی ها و منابع بهتر انجام می شود.

برخورداری از اندازه استاندارد و طراحی مناسب

برخی از کنتورهای اولتراسونیک قابلیت اندازه گیری دو طرفه یا محاسبه ورودی و خروجی دارند و اندازه بدنه این دستگاه نیز متناسب با استاندارد محیط های مختلف است. طراحی شیک و جدید کنتورهای آلتراسونیک نیز برای ساختمان های مدرن و امروزی قابل توجه است.

قابلیت هوشمند سازی و ارتقاء

کنتورهای آلتراسونیک همواره آپدیت و از قابلیت هوشمندسازی برای کارایی بیشتر برخوردار هستند. در ارتقاء این دستگاه امکان اتصال به سایر سیستم های بی سیم نیز وجود دارد و به طور سامانه‌ای و مطمئن اطلاعات آن ها ثبت و ضبط می شوند.

نتیجه گیری

درباره کنتور آلتراسونیک از نظر امواج تشکیل دهنده و چیستی آن نکات تخصصی و مهمی مطرح گردید. در واقع این دستگاه برای اندازه گیری حجمی و مقداری سیالاتی مانند آب و انرژهای دیگر کاربرد دارد و به دلایل مختلفی از جمله هوشمندسازی و دقت بالا در صنایع و مصارف خانگی استفاده می شوند. آلتراسونیک با امواج و سنسورهای پیشرفته توانایی ارزیابی، ثبت و ذخیره اطلاعات و دیتاها را دارد.

در این مقاله نیز به اینکه کنتور آلتراسونیک چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ پرداخته شد. بنابراین می توان با این آموزش بهترین کنتور آلتراسونیک را انتخاب کرد.

سوالات متداول

۱) دلایل اصلی استفاده از کنتور آلتراسونیک چیست؟

دقت حداکثری، هوشمندی و ارتقاء، اندازه استاندارد، امکان مدیریت مصرف و دیگر دلایل در استفاده از کنتور تاثیر دارد.

۲) کاربرد امواج آلتراسونیک چیست؟

در مخازن، پزشکی، تولیدی و زمینه های صنعتی از این کنتور استفاده می شود.

۳) کنتور آلتراسونیک برای چه موادی استفاده می شود؟

برای آب، گاز، برق و شمارش و اندازه گیری سایر سیالات از کنتور آلتراسونیک استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *