مدل های پیشرفته و کاربردی زیادی از کنتورهای هوشمند آب وجود دارند و این تکنولوژی خاص برای اندازه گیری سطح مصرفی آب در صنایع مختلف و بهترین راهکار برای جلوگیری از اتلاف و هدر رفتن آب است. این دستگاه دارای مشخصات فنی خاص در هر نوع خود بوده و مجهز به سنسورهای پیشرفته شمارش و محاسبه حجم آب مصرفی است. مدل های کنتور هوشمند آب از بهترین برند و شرکت تولیدی دارای دقت و ماندگاری عالی و قابل توجه است. بنابراین شناخت انواع کنتور هوشمند آب به خرید بهینه و انتخاب راحت آن ها کمک می کند.

کنتور هوشمند آب چیست و چه کاربردی دارد؟

کنتور هوشمند آب بر اساس فناوری و طراحی خود جهت اندازه گیری و نظارت بر برداشت و انتقال آب ساخته شده و مکانیزم کلی آن امکان خواندن، ذخیره سازی، نمایش و انتقال داده های مصرفی آب به طور مداوم را دارد. قابلیت محاسبه دبی و حجم آب به وسیله این دستگاه در هر شرایط محیطی وجود دارد و می توان آن را ساده و فوری نصب و از مزایای آن استفاده کرد. در واقع انواع کنتور هوشمند آب دارای کاربردهای گوناگونی در صنایع کشاورزی، مصارف انشعاب خانگی و ساختمانی یا دیگر صنایع وابسته و متکی به آب است.

کاربرد انواع کنتور هوشمند آب

کنتور آب هوشمند بر مبنای حجم آب در جریان، سرعت جریان آب و یا وزن آب عملکرد داشته و از آن ها برای اندازه گیری آب مصرفی در شبکه های توزیع آب شرب تحت فشار در انشعابات خانگی، اداری و عمومی بیشترین استفاده می شود. از دیگر کاربردها و مزایای مدل های کنتور هوشمند آب نیز عبارتند از:

انواع کنتور هوشمند آب

به طور کلی کنتورهای آب به دو نوع هوشمند و سنتی تقسیم می شوند ولی امروزه با وجود مزایا و کاربردهای متداول و ضروری آن ها، انواع هوشمند آن جایگزین کنتورهای سنتی شده است. کنتورهای آب بر اساس فاکتورهای مختلفی تقسیم بندی شده است که بر اساس اندازه و کاربرد به نوع خانگی یا سایز پایین و کنتور آب صنعتی یا سایز بزرگ تقسیم می شوند‌. همچنین از نظر آب عبوری و مکانیزم هم برای کنتورهای آبی تقسیم بندی وجود دارد. بر این اساس رایج‌ترین و برترین انواع کنتور هوشمند آب عبارتند از:

کنتور آب اولتراسونیک

از این نوع کنتور آب هوشمند برای اندازه گیری مصرف آب خانگی و مجتمع های مسکونی و کارخانه ها استفاده شده و امکان مشاهده مصرف آب و اخذ الگوهای مصرف برای صرفه جویی در مصرف آب به کمک این دستگاه ممکن است. کنتور آب اولتراسونیک دارای اتصال بی سیم، اندازه گیری دقیق، اندازه کوچک و طراحی شیک، اندازه گیری دو طرفه جریان آب و قابلیت هوشمند سازی برای شماره‌خوانی از راه دور است.

کنتور الکترومغناطیسی

این دستگاه برای جریان سنجی و مدیریت هوشمند آب در کشاورزی و برای مصارف بالا و متداول آب کاربرد دارد. نمایش میزان سهمیه و برداشت آب، دقت بالا در اندازه گیری، ذخیره سازی آخرین اطلاعات، قابلیت انتقال اطلاعات و تنظیمات پیشرفته و کاربردی از خصوصیات این نوع از کنتورهای آب است. این دستگاه دارای سیستم فلومتر و نمایشگر پیشرفته است و برای چاه های صنعتی و کشاورزی نیز موثر و پر استفاده است.

کنتور آب مکانیکی هوشمند آب

از این نوع کنتورها در صنایع آب و فاضلاب بیشتر استفاده می شود. عملکرد اجزای این دستگاه مکانیکی و بدون اتصالات پیچیده بوده و با استفاده از پیستون یا پروانه درون کنتور جریان آب از طریق محور مرکزی شمارنده اندازه گیری و حجم آب نیز محاسبه و ارزیابی می شود. نمایش دهنده، شمارنده و اندازه گیرنده سه بخش مهم این نوع از کنتورهای آبی است که قابلیت ارتقاء و هوشمندسازی نیز برای انواع آن ممکن است.

کنتور هوشمند آب دیجیتالی

از انواع کنتور هوشمند آب پر کاربرد و ممتاز در بین همه مراکز و ساختمان ها نوع دیجیتالی بوده که آمار و ارقام مصرف آب را در تایم های آنلاین و مداوم روی نمایشگر نشان می دهد. این دستگاه امروزه جایگزین بسیاری از انواع کنتورهای آب هوشمند شده زیرا با دقت اندازه گیری حداکثری، طول عمر و استحکام بالا، صفحه نمایش با کیفیت، ایمنی و سرعت استاندارد حجم و مقادیر آبی مصرفی را معین خواهد کرد. این دستگاه مقاوم در برابر نفوذ آب، دارای بدنه برنجی و مقاوم، تشخیص و هشدار وجود نشتی و عدم احتمال ترکیدگی، بدون نیاز به برق، باتری و صدها مزیت دیگر است.

کنتور هوشمند آب الکترونیکی

نوع حجمی و جریانی کنتورهای هوشمند الکترونیکی نیز طرفداران و خریداران خاص خود را دارد. این دستگاه دارای طول عمر و استحکام قابل توجه و مشخصات فنی قابل توجه در هنگام انتخاب است. در واقع این دستگاه اندازه گیری و محاسبه میزان ورودی آب کم یا پر فشار را به خوبی انجام داده و دارای تضمین کارایی از سوی شرکت های تولید کننده این دستگاه است. حسگرها و سنسورهای تشخیصی و اندازه گیری آن نیز بسیار قوی و کاربردی برای استفاده در ساختمان ها و آپارتمان های مسکونی، مراکز و موسسات تجاری، کشاورزی یا صنعتی است.

بهترین مدل های کنتور هوشمند آب کدام است؟

کنتورهای آبی هوشمندی که بتوانند عملکرد بلند مدت و مقاومت در برابر دما، نوع سیال و ضربه را داشته باشند و اندازه گیری و گزارش دقیق و مستمری از جریان ورودی و خروجی آب را ارائه کنند از بهترین موارد هستند. در واقع چندین مدل کنتور آب هوشمند وجود دارد اما برای انتخاب و خرید بهترین گزینه باید به برند و ضمانت آن، کیفیت و طراحی کنتور، قیمت انواع کنتور هوشمند آب، مشخصات فنی هر کدام و دیگر موارد توجه کرد.

نتیجه گیری

کنتور آب هوشمند وسیله‌ای کاربردی و دقیق در اندازه گیری و سنجش آب مصرفی محیط های مختلف است. همچنین در بین شرکت های تولیدی و ارائه کننده مدل های کنتور هوشمند آب، تنوع زیادی دیده می شود اما این دستگاه باید برای نوع کاربری خاص و برای جریان های بسیار بالا یا کم انتخاب شود.
بنابراین با توجه به مزایای مختلف این تکنولوژی ها و فناوری های برتر و موثر می توان مدیریت مصرف آب بهتر و اصولی داشت. بر این اساس نیز بررسی همه جانبه انواع کنتور هوشمند آب در این مقاله انجام گردید.

سوالات متداول درباره انواع کنتور هوشمند آب

بهترین نوع کنتور هوشمند آب کدام است؟

پاسخ به این پرسش به نوع مکان و شرایط فعالیت و کاربری کنتور بستگی دارد.

 کنتورهای هوشمند آب در کجا کاربرد دارند؟

این دستگاه ها در مراکز و موسسات صنعتی، مسکونی، اداری و در زمینه کشاورزی و آبیاری و یا مراکز آب و فاضلاب بیشترین کاربرد را دارند.

برای خرید یک کنتور آب هوشمند باید به چه نکاتی توجه کرد؟

قیمت کنتور، میزان کارایی و تناسب آن با فعالیت، بدنه و مشخصات فیزیکی و فنی، برند آن و دیگر موارد مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *