کشاورزی در مناطق مختلف کشور رونق و توسعه زیادی دارد و از صنایع حساس و وابسته به آب است. بنابراین انواع کنتورهای مدرن آب کشاورزی متناسب با کارایی و شرایط عملکردی وجود دارد و باید با شناخت کامل بهترین کنتور برای مصارف آب کشاورزی انتخاب شود. از طرفی برای مدیریت صحیح منابع آبی هر منطقه، کاهش و کنترل برداشت آب زیرزمینی، اصلاح و بهینه سازی الگوهای آب مصرفی کشت و کارها و دیگر کاربردها، آشنایی با انواع کنتور آب ویژه کشاورزی اولویت و ضرورت دارد.

در واقع نصب کنتورهای هوشمند آب کشاورزی گامی مهم در توسعه و رشد تولیدات و کاهش هزینه ها و خسارات های مختلف است. بنابراین در ادامه به طور کامل آشنایی با انواع کنتور آب کشاورزی انجام شده و به معرفی انواع و بهترین کنتور آب کشاورزی برای افرادی که به کاربرد و مزایای آن مطمئن نیستند، پرداخته خواهد شد.

کنتور آب کشاورزی چیست و چه کاربردی دارد؟

کنتورهای آب سنتی و هوشمند عملکرد و وظایفی مشابه دارند و تنها تفاوت آن ها وجود قابلیت حفظ، دریافت و ارسال داده های مصرفی در کنتورهای هوشمند آب است. از طرفی انواع کنتور آب کشاورزی برای اندازه گیری میزان عبور جریان و مصرف آب در این صنعت وجود دارد که بر مبنای تکنولوژی امروزی در صورت بروز خطا یا نقص فنی در مصرف و ثبت داده ها آلارم و هشدار می دهد. مدل های کنتور آب کشاورزی دارای کاربردهای مختلفی هستند که در ادامه مطرح می شوند.

انواع کنتور آب کشاورزی، مدل های کنتور آب کشاورزی

کاربردهای کنتور آب کشاورزی چیست؟

کنتورهای آب کشاورزی دارای دقت و نظم اتوماتیک و بالایی هستند و قابلیت ذخیره سازی، ثبت و دریافت و انتقال دیتاهای مصرفی را دارند. همچنین کاربردهای مختلف آن ها در زمینه های کشاورزی عبارتند از:

ایجاد تعادل در مصرف آب

حدود نود درصد از آب مصرفی در صنایع کشاورزی از طریق حفر چاه ها و استخراج آب زیرزمینی است. با توجه به نحوه کار و فعالیت کنتورهای آب ایجاد تعادل در استفاده از آب های زیرزمینی از مزایا و نقاط قوت استفاده از انواع کنتور آب کشاورزی هوشمند است. این دستگاه برای صرف جویی در سفره های آب زیرزمینی و تنظیم برنامه بهینه برداشت آب مفید است.

نمایش مصرف آب چاه های کشاورزی

چاه های کشاورزی منبع توسعه کشت و زرع بوده و کنتورهای مخصوص چاه ها بر میزان مصارف روزانه و دوره‌ای آب از این چاه ها نظارت و کنترل دارند. این کنتورها توانایی شناسایی حجم آب مصرفی در دوره های مختلف پر مصرف یا کم مصرف برای رشد و پرورش نهال ها و گیاهان را دارند.

امکان نمایش همزمان آب و برق مصرفی کشاورزی

کنتورهای هوشمند و پیشرفته و با برترین استانداردهای جهانی و ملی، علاوه بر شمارش و اندازه گیری مصرف برق، توانایی میزان برق مصرفی را نیز دارند. کنتور آب هوشمند با اتصالات و سنسورهای خاص خود می تواند در کاهش هزینه های مادی و صرفه جویی در آب و برق بهترین گزینه برای کشاورزان باشد.

اصلاح و شناسایی مصرف آب

یکی از کاربردهای کنتورهای آب برای کشاورزان سطوح کلان ایجاد زمینه اصلاح الگوی مصرفی و شناسایی عوامل افزایش مصرف در هر بخش کشاورزی است. کنتورهای آب کشاورزی با قرارگیری روی چاه ها و جریان و مخازن آبی به شناسایی فاکتورهای مصرف زیاد و اصلاح این مصارف کمک می کند.

مناسب برای چاه های صنعتی

دقت فلومتر کشاورزی و نظارت و کنترل آب مصرفی چاه های صنعتی از دلایل کاربرد گسترده آن ها در کشت و کار و زراعت بوده است. این کنتورهای آب کشاورزی موجب فعالیت بهتر چاه های صنعتی مختلف و حتی وابسته به کشاورزی نیز می شود.

انواع کنتور آب کشاورزی، مدل های کنتور آب کشاورزی

انواع کنتور آب کشاورزی

در واقع کنتورهای آب کشاورزی در یک دسته بندی کلی به هوشمند و سنتی تقسیم می شود. با این وجود از نظر تفاوت مشخصات فنی، شرایط کاری، دقت اندازه گیری، ظرفیت آب عبوری، نوع مکانیزم و دیگر فاکتورها نیز مدل های کنتور آب کشاورزی متنوعی وجود دارد. بنابراین پیش از استفاده و نصب کنتورهای آب به این تناسب و هماهنگی کنتور آب با فعالیت و شرایط کاری باید توجه کرد زیرا انواع رایج و کاربردی کنتور آب کشاورزی عبارتند از:

۱) کنتور هوشمند الکترومغناطیسی کشاورزی

این ابزارهای مفید امروزه به عنوان بیشترین کاربرد در صنایع کشاورزی شهرت و استفاده مداوم دارند. کنتورهای مغناطیسی برای دوره های خشکسالی و برای استفاده بهینه از چاه های آب زیرزمینی بیشترین کاربرد را دارند و از بین انواع کنتور آب مخصوص کشاورزی، نوع الکترومغناطیسی امکان نمایش مقدار آب مصرفی، باقیمانده آب و کل سهمیه آب را روی صفحه نمایش دستگاه نشان می دهد. کنترل و نظارت بر آب مصرفی در فرایند کشاورزی نیز به کمک کنتور الکترومغناطیسی پیشرفته و هوشمند ممکن است.

۲) کنتور آب حجمی کشاورزی

این کنتورها تجهیزاتی هستند که روی مجرای آب نصب شده و میزان جریان آب را با مکانیسم توربینی محاسبه و اندازه گیری می کنند. این کنتورها نیز زیر مجموعه‌ای از کنتورهای مغناطیسی بوده که با چرخش یک روتور کار کرده و حسگرهای آن به طور مکانیکی یا مغناطیسی فعالیت و عملکرد دارند. این کنتورهای مقرون به صرفه استفاده زیادی در کشاورزی دارند زیرا دارای دقت و ضریب خطای حداقلی، عملکرد در جریان تحت فشار، سرعت بالا، سنسورهای قدرتمند و استانداردهای برتر و بهینه برای اندازه گیری حجم و دبی آب چاه و جریانات کشاورزی است.

۳) کنتور آب فلنجی یا توربینی

از دیگر مدل های کنتور آب کشاورزی پر استفاده و مقرون به صرفه، کنتور فلنجی یا توربینی است که از سه مکانیزم شمارنده، اندازه گیری و مکانیزم تبدیل برای ثبت حجم آب عبوری استفاده می کند. این دستگاه برای سرعت جریان حجمی آب کاربردی بوده و بدنه آن از چدن، برنز و داکتیل و یا آلیاژهای آهنی است که نشانه ماندگاری و کیفیت آن است. همچنین عبور جریان های زیاد آب با افت فشار کمتر نسبت به دیگر کنتورها از خصوصیات فلومترهای فلنجی و توربینی است.

۴) کنتور آب دیجیتالی هوشمند

از دیگر کنتورهای کاربردی در کشاورزی انواع دیجیتالی شیر دار و بدون شیر بوده که قابلیت قرائت از راه دور و ارائه تنظیمات مختلف را دارند. این کنتورها دارای زیرمجموعه و مدل های مختلفی هستند و دیجیتالی بودن آن باعث دقیق بودن، قابلیت برنامه ریزی، ارسال اطلاعات مصرفی و حجمی، هشدار و آلارم خطر و شرایط نامطلوب و سرورهای پیشرفته دیگر است.

نتیجه گیری

مدل های کنتور آب کشاورزی بر اساس نوع آن متنوع و هر کدام دارای مشخصات فنی منحصر به فرد و قابل توجه است. زیرا عملکرد و طول عمر هر کنتور آب علاوه بر برند سازنده به مشخصات و خصوصیات ویژه این کنتورها بستگی دارد. در واقع کنتورهای آب کشاورزی به دلیل کاهش نزولات و خشکسالی ها یا کاهش هزینه های افزایش مصرف اهمیت زیادی دارند و وظیفه آن ها اندازه گیری میزان عبور و جریان حجمی آب کشاورزی است.

سوالات متداول

۱) بهترین نوع کنتور آب کشاورزی کدام است؟

کنتورهای الکترومغناطیسی و دیجیتالی برای کاربردهای مختلف کشاورزی بهترین موارد هستند.

۲) چه مدل هایی از کتور آب کشاورزی رایج‌تر و بهتر هستند؟

کنتورهای پیشرفته و مدرن امروزی که سنسوردار و قابل تنظیم و دارای نمایشگر هستند.

۳) کاربرد کنتورهای آب کشاورزی چیست؟

مدیریت مصرف و الگوهای استفاده از آب کشاورزی، ایجاد اصلاحات مصرفی و شناسایی عوامل موثر بر کاهش و صرفه جویی آب کشاورزی از این کاربردها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *